Başlarken

Girişimci yol haritası13 ay önce kendi şirketimi kurarak başladı bu “macera”. Başlarken zevk veren tarafların ağır basacağını düşünüyordum ama bir çok konuda eğitildiğim, hiç bir kitabın yazmadığı tecrübeler edindim. Bu kategori altında açık sözlülükle bunları kaleme alıp hem aynı yoldan geçenlere/geçmek isteyenlere bir yol göstermek hem de kendime not tutmak için yazmaya karar verdim.

Nasıl Başladım?

Yıllardır şirket kurma fikrim olsa da bu pek planlı olmadı. Hayatın bir cilvesi; her zaman planlanan olmuyor. İyi bir firmada çalışırken ayrılmaya karar verdim ve firmamı cebimde sermayem olmadan elimdeki potansiyele güvenerek kurdum.

Öncelikle ofis kirası ve masrafları için proje karşılığında bir anlaşma yaptım. Bu o zaman için iyi bir anlaşma idi. Kendimi ve şirketimi baştan iyi bir anlaşma ile koruma altına aldım. Buradaki sarı bayraklar anlaşma yaptığım kişilerin son derece laf ebesi ve altı boş vaatler sunan insanlar olmasıydı. Bu sarı bayrakları hissetmiş olmama rağmen orta vadeli plan yapmamam büyük bir hata idi.

Yolumuzdaki sarı ve kırmızı bayrakları dikkatle görmemiz gerekir.

Elinde Olmayan Para Senin Değildir!

İlk 3 ay ben ve 1 programcı ile çalışmaya başladık ve ikimize göre güzel projeler vardı portföyümüzde. İlk hatamı büyük miktarda bir proje için anlaşma yaptıktan sonra gelecek paraya güvenerek iş yaparak yaptım. Daha sonra anladım ki karşı taraf benden daha muhtaç ve bana vereceği parayı başka bir yerden çıkarması/yatırım alması gerekiyor. Buradaki kritik hatam “güven” oldu. Bu tarz riskli işlerde her zaman %30 peşinat ile başlamak değişmez bir kural olmalı.

Proje Almak ile Bitirmek Arasındaki Fark!

Firmamda kendim hem proje arayan hem de yazan konumumda olduğum ve ağır kodlamaları ben yaptığım için çok yoruldum ve sürekli geceleri de çalışmak zorunda kaldım. Bu bir süre sonra psikolojik ve fizyolojik olarak beni yordu. Kendim haricindeki işlerin bitmemesi, popülist yaklaşımlarla sonuç odaklı değil de iş odaklı bir üretim sürecimiz olması ilk yıl yaptığım en büyük hata idi. Aslında bunu kontrol etmemem 1 yılıma mal oldu.

 

No comments yet.

Yorum Yap