Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik kelimesinin çeşitli karşılıkları var. Özünde “risk” alarak birşeyler başarma anlamına geliyor. Fakat bu ülkede bir projede başarılı olup kendince tanımlar üreten ya da sürekli girişimciliği ruhuna aykırı olarak belli bir kalıba sokmaya çalışan insanlar olduğunu düşünüyorum.

Girişimcilik, herkesin kendine, kendi yolunu çizmesidir. Daha önce başarılı olmuş girişimcilerin dahi bu yolu “O”nlar adına çizmeye hakkı, zaten de gücü yoktur. Ancak yoldaki tabelaları değerlendirme, ipuçlarını bulma adına fikir verebilirler. Son günlerde e-tohum ve sosyal medyada Ersan Özer ve EBİ gibi firmaların girişimcilerinden sıklıkla duyduğumuz şey: “Çalışırken girişim” yapamazsın!

Gönül ister ki her şey istediğimiz gibi olsun. Ailesel ve sosyal etkenler hep istediğimiz gibi gitsin, ama burası da Türkiye! Neden böyle söylediğimi biraz sonra KOSGEB’in girişimcilik!! programını yazınca anlayacaksınız.

Başlangıçta çalışırken girişim yapılmaz “sloganını” kabul etmiyorum. Bu tanım “girişimcilik ruhuna” terstir, ihanettir. Burada ahkam kesecek değilim çalışırken şöyle olacak şeklinde. Her girişimci kendi yolunu çizer. Cebinde parası olsa 5 yılda yapacağını 2 yılda yapar ama KOSGEB bile girişimciliği tersten anladıysa girişimcilik için en doğrusu “kendi şartlarına göre” kendi “yollarını” belirlemeleridir.

KOSGEB Girişimciliği

Öncelikle ben tüm fikirlerimi ve eleştirilerimi internet sektöründeki girişimcilik üzerine yazıyorum. Benim eldiven, çatal üretimi ile işim olmaz. Ki zaten bu sektör KOSGEB tarafından desteklenen bir girişimci! alanı.

Son günlerde gazetelerde KOSGEB’in bedava para dağıttığı ile ilgili bir çok haber yer aldı. Ben de nedir öğrenmek için KOSGEB’i aradım ama telefonlar hep meşgul. Sonra biraz araştırınca şu sonuçlara vardım:

 • 27 Bin Tl’lik hibenin 5 bin’i şirket kurulumu, 10 bin’i demirbaş masrafları, kalan 12 bin ise 12 ay boyunca malzeme alımı için.
 • 10 binliralık malzeme aldığınızda bunun tamamı değil sadece yarısı karşılanıyor. Yani siz ilk 15 bin TL’yi kullanmak için cebinizde 30 bin TL olmalı ve bunun tamamını harcamalısınız. Kalan 12 bin TL içinde durum aynı ve bunu sadece malzeme için kullanabiliyorsunuz.
 • Sigortası olan katılamıyor ki katılsa da hafta 2 gün 9-16 arası bir eğitime gitmek şart. Yani dolaylı olarak çalışan bu destekten faydalanamaz.
 • 1 yıl sonunda 70 bin TL’lik kredi de sadece malzeme alımı için kullanılabilir.

Şöyle bir bakınca plastik çatal üreten binlerce atölyeye bir yenisini katmak için uygun bir destek. Ama Türkiyedeki tüm plastik çatal üreticilerinin cirolarından fazla vergi çıkaracak bir web girişimi için yetersiz ve yalış bir destek türü. Anlaşılan KOSGEB’deki kişilerin internetten anladıkları e-mailden öte değil. Kendilerini yetkili mercilere havale ediyorum ve sizinle işim olmaz diyorum.

Şu an AB desteklerini araştırıyorum. Aslında sırf bu internet sektörüne ne kadar destek veriliyor öğrenmek için. Bir de geriye lokal girişimlere yatırım yapmayan Dragonlar, sosyal ağları baştan geri çeviren e-tohum yatırımcıları ve adı bilinmeyen “melek” yatırımcılar kalıyor.

Bir Hindistan olamıyoruz….

2 Responses to “Girişimcilik Nedir?”

 1. A.Kadir
  21 Mart 2012 at 15:04 #

  Kosgeb üzerine yazdıkların ne yazik ki doğru. Kuruluşunda emeği olan biri olarak üzüntü duyuyorum. Ama politize ve güncel kalma odaklı bir yapıya dönüşmesi düşünülerek yapılmamıştı.
  Artık yeni kurgular yapılmasının zamanı geldi diye düşünüyorum. Belki de tanışmalı bir ara.

 2. Sebastjan
  14 Kasım 2015 at 14:43 #

  Sanjay diyor ki:melda erkin diyor ki:istanbulda ne kurslar var manısada neden yok daha bu sabah izledım gelzulı uzamanı falan 3 ay eğitimle. ne guzel.bız manısadakı kadınlara anca cenaze yıkama kursu boyama kursu bu kadar..beledıyeden yenı şeyler beklıyoruz..

Yorum Yap