Kazandırmayan….

Öncelikle tekrar merhaba.

Uzun süredir çeşitli platformalarda yazılarımı yazdım; sosyal medyada bazı şeyleri ifade etmekte tazacak olduğunuzun tükenmesine neden oluyor. En sonunda kişisel blog’umu açıp yazılım sektörü hakkında yazılarıma buradan devam etmeye karar verdim.

Piyasa şartları nedeniyle zoraki olarak “keyif alanımızdan” çıkıp gerçekleri görünce anladım ki bazı müşteriler bize yarardan çok zarar getiriyor. Adeta simbiyotik bir şekilde yapışmış bize! Bu neden oldu dediğimde olayın başlangıç noktasının hep aynı olduğunu gördüm.

Önce bu müşteriyi tanımlayalım:

 • İşin başında sizin yerinize zaman planı yapma cüreti gösterir
 • Daha kendilerini tanımadan ağzınıza bal çalmaya çalışır ki aslında bunun bal değil kemik olduğunu çok sonra anlarsınız!
 • Sözleşmelerde cezadan sözeder ama ödül sizin paranızı almanızdır.
 • Kendi yaptığı sözleşme tamamen sizi dolandırıcı, alçak bir insan yerine koyarak yapılmış, kendince önlemlerini buna göre almıştır. Ve bunun doğal olduğunu size yutturmaya çalışır, doğal olduğunu zannetmenizi sağlar!
 • O kadar pazarlık yapar ki kendisine acırsınız.

Genel hatlarıyla hedef kitlemizi tanıdık. Şimdi bu kişilerin sizin başınıza açacağı belalardan söz edelim:

 • Başlangıçta bu işten o kada da beklentisi olmayan bu firma/kişilerin, işi o kadar detaylandırdığını görürsünüz ki şaşırırsınız. Ya baştan çok iyi bir ağlayıcıdır ya da daha önce aynı proje için sizin gibi birileriyle çalışmış ve başarısız olmuş bu nedenle son derece tecrübelidir.
 • Muhatabında para olmadığını düşünüyorsunuz değil mi? Yanıldınız! Kişisel lüksü göz kamaştırıyor. Bir gün buna sorarsanız pazarlığı ve para için yaptığı taklaları MBA başarısı olarak savunur.
 • Eğer onun sözleşmesi ile çalışıyorsanız mutlaka mahkemelik olursunuz! Baştan amaçta budur!
 • Aynı işi 10 kat fiyata yaptığınız bir müşteriden daha fazla işe odaklanır. Aklınıza şu soru gelir, “web sitesi ya da uygulama” sadece bir araçken bu firma neden bu projeyle bu kadar ilgileniyor. Açıklayayım. Bu kişi ya da firmanın yetkin olmayan kişisi bu işi sadece bu projeden ibaret zanneder. Kalan iş süreçlerini bilmez; ticaret bilmez.

 

Biliyorum paraya ihtiyacımız var, bu adamlar da hayatın gerçeği. Ama şunu söyleyeyim. Bu kişiler uzun bir süre sonra yolunuzu ayıracağınız kişiler, ve sonunda sizin başarısız ve tembel olduğunuzu söyleyerek kişisel nefretini size yansıtıp sizi kendisi terk edecek. Maço bir sevgili gibi size ruhsal zarar verecekler.

Bu para için proje sürecinde kölelik yapmaya razı mısınız? Daha bitmedi, proje bir şekilde tamamalanırsa bir kenenin “şah” damarınızda yaşamasına izin verecek misiniz?

Cevap evet ise elinizde kalacak tek şey tecrübedir ve size yukarıdaki gibi bir yazı yazdırır. Gerçi yazılmışı var, macera aramayın.

İşin başında bakım ve destek şartlarını konuşan müşteri başlamak için en iyi noktadır.

Bu ülkede emek değersizdir, özellikle biz düşündüğümüz her saniye emek harcıyoruz ve kullanılmazsa yerine koyulamaz. Dikkatli kullanalım.

 

 

2 Responses to “Kazandırmayan….”

 1. Defne Talas
  16 Mart 2017 at 15:06 #

  Son üç aydır kabusum olmayı başarmış bir firmayı ve yetkilisini anlatmışsınız adeta. Emeğinize sağlık.
  Bknz: “Konuşma aralarında, ödeme yapmadan önce sizin ona para kazandırmanız gerektiğinin mesajını sübliminal olarak veren müşteri tipi”
  Biraz kıymet görmek istiyor insan, emeğin karşılığı bu olmamalı. Tekrar teşekkürler.

 2. Uygun BODUR
  30 Mart 2017 at 22:25 #

  Lütfen kendinizi “küçük görmenizi sağlamalarına” izin vermeyin. Yaptığımız iş çok değerli. Destek için buradayız….

Yorum Yap