Görsel

Programlama Sanattır

sanat.fw

Sanat nedir sorusunu yöneltsem ne cevap verirdiniz?

Wikipedia aramasında şu tanım karşımıza çıkıyor: “Sanat, en genel anlamıyla yaratıcılığın ve hayalgücünün ifadesi olarak anlaşılır.”

Yaptığımız bir şeyin sanat olabilmesi için içinde yaratıcılık ve hayalgücünün mutlaka olması gerekiyor. Evet, konuyu nasıl bağlayacağımı anladınız!
Biz programcılar bir sanatkar olabiliriz. Tanımdaki tüm niteliklere uyabiliriz.

Uyabiliriz diyorum, zira nitelikli bir eylem gerektiren sanat için belli bir kişisel bariyeri aşmakta gerekli. 2 kod yazmak ile sanatçı olunmuyor.

Burada karşımıza bir ikilem çıkıyor; Sanat için sanat ve toplum için sanat! Bunu kendimize çevirirsek ikilemimiz “Para için sanat, sanat için sanat”

Bu işin en ironik yanı para için sanat yaptığınızda bunun sürdürülebilir olmayacağı, bu sanatı duygularınızın dışa vurumu olarak yapmanız gerek… Bu şekilde değer bulur ve uzun vadeli bir toplum sanatçısı olursunuz.

Programlama, bir duygu işidir. Tutkulu ve hatta şehvetli olmanız gerekli. İş olarak yapmanız, üzerine çok güzel bir resim görselinin olduğu, kola kutusuna benzemenize neden olur!

Bakış açınızı değiştirin; programcı olarak siz bir hayalgücü makinasısınız, soyut düşünceleri yine soyuta döküp, somut anlamda insanlığa fayda sağlayan yaratıcılık beceriniz var!

Lütfen bu işe bu tarafından bakın…

No comments yet.

Yorum Yap