Şirket Kurmak için Doğru Zaman

zaman,saatBaşlangıçta not olarak eklemek istiyorum, tüm bu yazdıklarım bir internet/teknoloji-yazılım firması için geçerli olabilecek bilgilerdir.

Şirket kurmak uzun vadeli bir hayal ya da istektir, kimse durup dururken şirket kurayım demez. Bir tutkudur, bir başkaldırış şeklidir. Tekdüzeliğe, evrende yanıp sönen yıldızlardan biri olmaya adaylıktır, tarihe bir not düşme sevdasıdır. Bu büyük bir amaç ve hedeftir, dolayısıyla “kolay” değil gayet “zor” bir süreçtir. Burada mübalağa yapıp “kolay” ve “zor” kelimelerini pekiştirmeyeceğim. Herkes için “zor” farklıdır. Ama “zor bizim işimiz” gibi popülist yaklaşımlar “yemez”…

Şirket sahibi olan bir kişinin fiziksel, psikolojik,finansal,teknik ve sosyolojik değerleri tam olmalı ve sürekli kendini bu konularda geliştirmelidir.

Konumuza dönecek olursa şirket kurmak en az 5 yıllık bir yatırım gerektirir. Bir teknoloji şirketi için eski arkadaş ya da altınızda çalışan kişilerden oluşan bir iş gücü, iyi geçindiğiniz eski şirket müşterileriniz ve freelance destek verdiğiniz “memnun” müşteriler. Tümü bu işin bir yatırımıdır.

Bana göre şirket resmi bir ünvan değil bir amaç için çalışan bir karınca kolonisidir. Sizin dünyaya vereceğiniz hizmet ve değerler o kadar fazladır ki artık tek başınıza bir şey yapamazsınız ve bu size zarar verir. Bu gereklilik “sermaye” olarak tuttuğunuz değerleri bir araya getirmek için bir nedendir.

Bu yatırım sürecinde, kendi ürettiğiniz ürünleri de her zaman bu şirket için kullanabilecek doğrultuda saklamanız ve geliştirerek alet çantanızı şişirmelisiniz: Bu bir paket yazılım, algoritma ya da bir class olabilir.

Sermayeden harcarken elinizdeki en değerli olanları hemen kullanmayın, zira özellikle personel anlamında ilk nesil personeller şirket kültürünün oluşmasında katalizör rolü oynayacağından şirket için kalıcı olmayacaklardır. Özellikle bizim toplumdaki teknik personeli düşünürsek (Ben dahil zamanında herkes böyledir)

* Personel konusuna daha sonra bir kaç defa daha değineceğim…

 

No comments yet.

Yorum Yap